1. 6. 2022

Komunity Slovákov žijúcich v Nemecku

  • #Zaujímavosti o Nemecku

V Nemecku žije a pracuje veľké množstvo Slovákov a Čechov. Ide o ľudí, ktorý tu žijú a vychovávajú svoje deti dlhodobo a tiež o tých, ktorý sem prichádzajú za prácou na určité časové obdobie.

Čas čítania: < 1 min.
Autor
lukas

História a kultúra Slovákov v Nemecku

Neoficiálne štatistky hovoria o počte viac ako 20 000 Slovákov v Nemecku. Tí tu prichádzali od nepamäti. V stredoveku a začiatkom novoveku išlo prevažne o študentov. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia sem prichádzali robotníci za prácou. Po 2. svetovej vojne to boli tí, ktorí utekali pred komunistickým režimom. Dnes je to opäť najmä práca, ktorá láka mnohých Slovákov a z menšej časti aj štúdium.

Už v minulosti sa zvykli Slováci združovať a zakladali rôzne spolky, súbory a organizácie. Na ich základoch aj dnes funguje zduženie Slovensko-nemecká únia či Nemecko-slovenský kultúrny spolok. Organizujú sa rôzne vystúpenia, festivaly a kultúrne podujatia. Slováci združení v Nemecku sú podporovaní dotáciami cez Úrad pre cudzincov (Ausländerbeirat).

Kde všade môžete nájsť informácie o skupinách Slovákov?

Mnohé prospešné informácie Vám poskytne Slovenské veľvyslanectvo v Nemecku alebo Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora. Pre tých, ktorý sa chcú naučiť nemecký jazyk dávame do pozornosti Goetheho inštitút. Aj tam sa môžete spojiť s krajanmi. Ak by ste hľadali na webe, určite si pozrite stránku fb stránku Slováci v Nemecku, internetové stránky www.exil.sk, www.slovacivosvete.sk, www.krajane.cz alebo www.make-it-in-germany.com, čo je nemecká stránka pre cudzincov, ktorý tam žijú, študujú alebo pracujú. Na týchto, ale aj ďalších stránka dostanete mnohé aktuálne a potrebné informácie o aktivitách pre Slovákov a dostanete sa ku konkrétnym skupinám Slovákov v Nemecku.